Senior Leadership Team
   
Headteacher Mr Sheldon Logue
Deputy Headteacher Mrs Mary Henshaw
Assistant Headteacher Mrs Margaret Banks
Assistant Headteacher Mrs Sarah Kelly
Assistant Headteacher Miss Maria Joyce
Assistant Headteacher Mrs Faith Brophy  
Business Manager Mrs Angela Ogden
   
Teaching Staff
   
Religious Education Mrs Monica Gerschler
Subject Leader R.E
Mrs Regina Battaglia Head of Year 9
Mr Dillon Reyes Tempory Contract
Mr John O'Loughlin
Mrs Sharlene Cleminson Lead Teacher R.E
English Mrs Rachael Turbatu Subject Leader English
Mrs Sally-Anne Butterworth Lead Teacher i/c KS4 (9,10)
Miss Samantha Beeley
Mrs Denise Goldman
Miss Nina Taylor Head of Year 10
Mrs Ceri Whiteside Lead Teacher i/c KS3 (7,8,9)
Mathematics Mr Patrick Greenall Subject Leader Maths
Miss Amber Ali
Mr Joseph Aattal  
Mrs Elizabeth Marshall Year 7 & 8 Raising Attainment
Mr Nick Trimble Numeracy Co-Ordinator
  Mr Michael Jones
  Miss Olivia Price Temporary DofE Co-Ordinator
Science Dr. Natasha Mitchell Subject Leader Science
Mrs Alison Baynham Lead Teacher; Separate Sci. Leader & STEM Link
Miss Stacey Brumby KS3 Leader
Mrs Diane Rothwell
Dr. Naomi Robinson Literacy Co-Ordinator
Miss Anna Salt Head of Year 7
Expressive Arts Mr Martin Tuck Subject Leader
Miss Delphine Evans Music Teacher
Miss Rachel James Teacher in Charge, Art
Humanities Mr Anthony McHugh Subject Leader, History
Mrs Victoria Bennett Subject Leader, Geography
Mr Lee Gregory  
Mr Christopher Stoneley
Miss Hayley Sykes PSHE Co-Ordinator
I.C.T Mr Alastair Hallsworth Teacher in Charge, ICT
Learning Support Mrs Colette Walker SENCO
M.F.L Mrs Sarah Sutton Subject Leader M.F.L
  Miss Sarah Tomkow Teacher in Charge, MFL
  Miss Sarah Stoneley Head of Year 8
  Miss Julie Lucas
P.E Miss Mary Guilfoyle Subject Leader P.E
  Mr Stephen Burtles Head of Year 11
  Mr Kevin Fay
Technology Mrs Simone D'Rozario  Acting Subject Leader Technology
 

 

Support Staff  
P.A to the Headteacher Mrs Joanne Biggs
Pastoral Support Officer Mrs Sarah Hunter
Finance Officer Mrs Sally Maxwell
Exams Manager Mrs Michaela Jinks
ICT Solutions Architect Mr Jamie Maxwell
ICT Technician Mr Michael Haigh
Attendance Officer & Welfare Support Mrs Joanne Greenhalgh
Senior Data Analyst Mrs Dawn McEvoy
Data Analyst Mrs Adele Forbes
Receptionist Mrs Bernadette Mattison
Receptionist & Reprographics Miss Aneeka Mistry
Student Support Officer Mrs Valarie Harrison
Special Support Manager Miss Michelle Yates
Ambrose Manager Mrs Ragini Hevingham
Learning Support Assistant Mrs Christine Robinson
Learning Support Assistant Mrs Christine Atkinson
Learning Support Assistant Miss Lisa Brindle
Learning Support Assistant Miss Jessica May
Technology Technician  
Science Technician Mrs Natalie Hartshorne
Cover Supervisor Miss Lucy Tootil
Librarian Miss Susan Toole
Welfare Supervisor Mrs Margaret Howard
Welfare Supervisor Mrs Margaret Dawson
Welfare Supervisor Mrs Gillian Bancroft